Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 07 lipca 2020

PPK a zmiana pracy

Autor Jarosław Froncz Dyrektor do spraw Relacji z Klientami | PFR TFI

Podjąłeś ważną decyzję: zmieniasz pracę. Przed Tobą nowy etap w karierze i nowe wyzwania. Jak każda zmiana tak i ta będzie jednak wymagać od Ciebie nowej organizacji – wdrożenie się w nowe obowiązki, poznanie zespołu i formalności. Zadajesz sobie pytanie: co stanie się z Twoimi oszczędnościami w PPK w tej sytuacji? Zapraszam do lektury, w poniższym artykule wyjaśnię wszystkie kwestie z tym związane.

Potrzeba zmiany

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest prawo ciągłej zmiany – już 2,5 tysiąca lat temu twierdził tak Heraklit z Efezu. Jednak nigdy dotąd ta prawda nie była tak aktualna jak w XXI wieku. W dużej mierze dotyczy to także kwestii zawodowych. Coraz chętniej dokształcamy się, rozwijamy swoje umiejętności, a co za tym idzie mamy rosnące oczekiwania wobec miejsca pracy i chętniej zmieniamy miejsce zatrudnienia. Według badań Barometr Rynku Pracy, przeprowadzonych w III kwartale 2019 r. około 16 procent pracowników zdecydowało się na odejście z pracy, podczas gdy jeszcze jesienią 2016 r. na dobrowolne odejścia decydowało się około 10 procent pracowników . W niektórych branżach odsetek osób decydujących się na zmianę pracy jest jeszcze większy, np. w transporcie i logistyce aż 24 procent pracowników decyduje się na taki ruch.

Powodów zmiany jest wiele. Wśród najczęściej wymienianych są takie jak: zbyt niski poziom wynagrodzenia, chęć samorealizacji i rozwoju, perspektywa awansu, potrzeba zmiany, a także kwestie organizacyjne, takie jak czas dojazdu do pracy.

PPK dopasuje się do Twojej pracy

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały skonstruowane w taki sposób, aby zmiana pracy nie utrudniała dalszego oszczędzania. Niezależnie od tego, ile razy zmienisz pracę w trakcie swojej kariery zawodowej, zawsze będziesz mógł oszczędzać w PPK, a także zdecydować, co zrobić ze środkami zgromadzonymi na rachunku PPK założonym przez poprzedniego pracodawcę.

Nowy pracodawca utworzy dla Ciebie rachunek PPK po upływie 3 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy. Jeśli nie ukończyłeś 55 roku życia, pracodawca zrobi to automatycznie, natomiast jeśli masz powyżej 55 lat, pamiętaj o złożeniu wniosku.

Co zrobisz ze środkami, które dotychczas zgromadziłeś na rachunku otwartym przez poprzedniego pracodawcę? Masz 2 możliwości:

• możesz przenieść zgromadzone oszczędności na nowo otwarty rachunek PPK. W takiej sytuacji wszystkimi środkami będzie zarządzała instytucja finansowa, którą wybrał Twój obecny pracodawca. Przeniesienie środków nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to poinformowanie pracodawcy o instytucji finansowej, która dotychczas prowadziła Twój rachunek PPK oraz złożenie deklaracji wypłaty transferowej. Co istotne na złożenie oświadczenia transferu środków na nowy rachunek PPK masz 7 dni, licząc od 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące od rozpoczęcia pracy.

• drugim rozwiązaniem jest pozostawienie zgromadzonych oszczędności na dotychczasowym rachunku PPK. W takiej sytuacji rachunek nie będzie już zasilany kolejnymi wpłatami, ale środki będą nadal zarządzane przez instytucję finansową, którą wybrał Twój poprzedni pracodawca. Twój nowy pracodawca otworzy dla Ciebie nowy rachunek PPK, a Twoje wpłaty będą zasilały kolejny, nowy rachunek PPK. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie i zachowasz kilka rachunków, musisz pamiętać, że dopłaty roczne będą przekazywane na ten, który został utworzony najpóźniej. Nawet jeśli po jakimś czasie zmienisz zdanie i jednak będziesz chciał zebrać wszystkie oszczędności na jednym rachunku, to w każdej chwili będziesz mógł dokonać wypłaty transferowej, składając stosowną dyspozycję bezpośrednio do instytucji finansowej.

Od czego może zależeć Twoja decyzja? Możesz uznać, że instytucja, z którą współpracuje Twój nowy pracodawca, daje wyższe prawdopodobieństwo osiągnięcia zysków z inwestycji. Wtedy uzasadnione będzie przeniesienie środków na jeden rachunek. Z drugiej strony, chcąc zapewnić dywersyfikację ryzyka, być może zdecydujesz się na zachowanie kilku rachunków. Niezależnie od sytuacji, to Ty zdecydujesz, w jakiej formie będziesz kontynuował oszczędzanie.

Możliwy jest także przypadek, w którym będziesz miał kilka aktywnych rachunków PPK jednocześnie. Jeżeli jesteś zatrudniony u dwóch różnych pracodawców, np. w niepełnym wymiarze czasu pracy (i podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym), wtedy każdy z pracodawców będzie zobowiązany utworzyć dla Ciebie rachunek PPK.