W 2018 roku R22 wspólnie z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ AN sfinansowało inwestycję w trzy rumuńskie spółki działające w obszarze hostingu i domen. Grupa nabyła podmioty działające pod markami mxHost, xServers oraz Gazduire Web. Ten krok pozwolił na zdobycie pozycji lidera i 25% udziału w rumuńskiej branży hostingu i domen. 

rodzaj finansowania

Rodzaj finansowania: pożyczka

No alt text available for image

Udział funduszu: 2,1 mln euro

No alt text available for image

Łączna wartość projektu: 6,5 mln euro

Charakterystyka spółki

R22 to dynamicznie rozwijająca się grupa technologiczna. Portfolio grupy obejmuje usługi hostingowe, sprzedaż domen, narzędzia do tworzenia i prowadzenia sklepów internetowych, usługi wielokanałowej komunikacji, rozwiązania z zakresu automatyzacji marketingu, oprogramowanie dla branży hotelarskiej oraz usługi telekomunikacyjne.

Motywacja spółki do kapitałowej ekspansji zagranicznej

Dla Grupy R22 polski rynek wewnętrzny jest zbyt mały, aby zapewnić spółce stabilny wzrost. Dlatego firma konsekwentnie zdobywa kolejne rynki zagraniczne. Celem strategicznym, który przyświeca nowym inwestycjom, jest przejmowanie i konsolidacja działających spółek, a w konsekwencji uzyskiwanie dużego udziału i pozycji lidera w krajach ekspansji. Firma rozwija działalność w skali globalnej.

Wybór kierunku ekspansji

Rumunia to duży, dynamicznie rosnący rynek. Jest to drugi po Polsce największy kraj Europy Centralnej. Ma bardzo duży rynek, ponad 20 mln osób, w którym spory udział ma klasa średnia. Dla R22 istotne było także to, że w Rumunii nie było silnego lidera w branży hostingowej, a rynek mocno rozdrobniony, dzięki czemu spółka mogła wykorzystać swoje kompetencje i doświadczenie w zakresie scalania podmiotów. Lokalne firmy chętnie rozmawiały z R22. Z perspektywy kulturowej ważne było też to, że Rumuni mają bardzo dobry stosunek do Polaków.

Efekty ekspansji

Przejęcie trzech spółek pozwoliło Grupie R22 zdobyć 25% lokalnego rynku domen internetowych.

Wyjście funduszu z inwestycji

W październiku 2022 r. pożyczka udzielona przez fundusz na sfinansowanie akwizycji w Rumunii została spłacona. Dzięki współpracy z funduszem Grupa R22 z lokalnego gracza została liderem rynku CEE i rozpoczęła ekspansję globalną.

Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji