Międzynarodowa ekspansja Twojej firmy może być finansowana z udziałem Funduszu Ekspansji Zagranicznej. W odróżnieniu od bankowego finansowania dłużnego, będziesz mógł dzielić ryzyko inwestycji w zagraniczne projekty z FEZ.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ). Jeśli brakuje tu odpowiedzi na twoje pytania, zapraszamy do kontaktu.
Oferta Funduszu Ekspansji zagranicznej jest korzystna dla przedsiębiorców z kilku powodów:
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wspierają ciągły wzrost polskich firm i pomagają im w przejmowaniu najlepszych praktyk, przyczyniając się równocześnie do rozwoju gospodarek krajów przyjmujących polskie inwestycje. Udział funduszu z Grupy PFR przesuwa granicę możliwości dla polskich firm, pozwala im zebrać finansowanie na duże i odważne przedsięwzięcia, które inaczej trudno byłoby zrealizować. Fundusz Ekspansji Zagranicznej działa podobnie do wielu państwowych funduszy inwestycyjnych z innych państw europejskich.
Jak pokazuje raport PFR TFI [1], aż 75,5% badanych firm finansowałyby ekspansję zagraniczną instrumentem oferowanym przez FEZ . Wysoko oceniana jest też pożyczka zabezpieczona na aktywach zagranicznej spółki, bez regresu do biznesu w Polsce – dwie najwyższe oceny (w skali od 1 do 6, gdzie 1 to najbardziej pożądana forma) tej formy finansowania wybrało w sumie 63,2% spółek.
Pod względem inwestycji zagranicznych polskie firmy ustępują miejsca krajom rozwijającym się. Dlatego zależy nam, aby zwiększyć udziały polskich firm w rynkach międzynarodowych.
[1] Raport „Czego potrzebują polskie firmy inwestujące za granicą?”, 2017 r. Norstat na zlecenie PFR TFI
Spektrum działania Funduszu jest bardzo szerokie. FEZ może współfinansować różne formy działalności na zagranicznych rynkach, na przykład:
przejęcie zagranicznej spółki,
budowę nowego zakładu produkcyjnego,
dalszy rozwój już istniejącej zagranicznej spółki zależnej.
O powodzeniu zagranicznego przedsięwzięcia, podobnie jak każdego projektu biznesowego, decyduje wiele czynników. Polska spółka przygotowująca projekt ekspansji zagranicznej powinna starannie przeanalizować założenia rynkowe i plan finansowy, a także pamiętać o zachowaniu spójności z dotychczasową strategią rozwoju i biznesem spółki w Polsce. Finansowanie projektu powinno uwzględniać bezpieczny zapas. Kluczowe znaczenie ma zespół ludzi, którzy obejmą zarządzanie zagraniczną spółką, ich doświadczenie, znajomość strategii polskiej spółki i znajomość lokalnych warunków rynkowych.
Firma zainteresowana współpracą z Funduszem powinna spełniać dwa podstawowe warunki:
Optymalnym momentem do kontaktu w sprawie współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej jest etap tworzenia struktury zagranicznego projektu inwestycyjnego i precyzowania koncepcji. Podczas pierwszego spotkania ustalimy, czy oferta Funduszu odpowiada Państwa oczekiwaniom, określimy jakie dane będą nam potrzebne do analizy i omówimy możliwą strukturę finansowania.
Nasz zespół analizuje każdy projekt ekspansji zagranicznej indywidualnie. Decyzje inwestycyjne podejmowane są po analizie proponowanego projektu i możliwości polskiej firmy, która chce go zrealizować.
Analiza obejmuje m.in.:
W trakcie rozmów uzgadniamy warunki możliwego finansowania z Funduszu oraz sposób i termin wyjścia Funduszu z inwestycji. W przypadku wyjścia z inwestycji kapitałowej cena udziałów odsprzedawanych przez Fundusz polskiej firmie może być zdefiniowana jako ich wartość rynkowa w momencie sprzedaży lub z góry określona stopą zwrotu zapisaną w umowie inwestycyjnej.
Typowa inwestycja Funduszu w jeden projekt to od kilku do kilkunastu milionów EUR. Kwota inwestycji Funduszu powinna pozostawać w rozsądnej proporcji do spodziewanego kosztu niezbędnych analiz rynkowych, prawnych i finansowych. Inwestycja Polskiego Partnera jest zawsze większa od inwestycji Funduszu.
PFR TFI S.A.
ul. Krucza 50 | 00-025 Warszawa
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci czekają na Twoje pytania: