Z jakimi wyzwaniami mierzą się współcześni liderzy - podsumowanie debaty EKF

13 października w ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego odbyła się debata „Nie tylko finanse czyli przywództwo, współpraca, kompetencje i technologie jako kluczowe czynniki wyjścia z kryzysu”, której gospodarzem było PFR TFI. W tym miejscu postanowiliśmy zebrać najważniejsze wnioski płynące z debaty.

Przed kilkoma dniami (11 października) minęło dokładnie 7 miesięcy od kiedy WHO oficjalnie ogłosiła, że mamy do czynienia z pandemią koronawirusa. W tym czasie wszyscy przeszliśmy przyspieszony kurs w zakresie przywództwa, cyfryzacji, bezpieczeństwa, wymiany danych na odległość i wreszcie odpowiedzialności i wzajemnego zaufania. W pandemicznych realiach jak nigdy dotąd potrzebujemy liderów, którzy nakreślą ścieżki do wyjścia z kryzysu. Dlatego na zaproszenie Ewy Małyszko, prezes zarządu PFR TFI zaproszeni eksperci – Agnieszka Gajewska, Partner w PwC Polska, Rafał Mrówka, profesor SGH i Jakub Wojnarowski, dyrektor zarządzający ACCA Poland, rozmawiali o tym, w jaki sposób strategiczne przywództwo, współpraca, rozwój nowych kompetencji oraz transformacja cyfrowa mogą pomóc w powrocie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Pandemia koronawirusa oprócz kryzysu zdrowotnego wywołała także poważny kryzys gospodarczy, którego konsekwencją było przerwanie łańcuchów dostaw, bezprecedensowy spadek globalnego popytu i podaży oraz mocne załamanie PKB wielu krajów. Podjęte przez rządy działania naprawcze już dziś przynoszą wymierne efekty w postaci ograniczenia wzrostu bezrobocia, zwiększenia płynności firm oraz wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych skutkami epidemii. Dziś z tymi skutkami mierzą się w równym stopniu zarówno podmioty sektora prywatnego, jak i publicznego, lokalni przedsiębiorcy, jak i międzynarodowe korporacje.

Każdy z nas w jakimś stopniu mierzy się ze skutkami kryzysu pandemicznego. Dlatego dziś wspólnie stawiamy pytanie o to, w jaki sposób możemy na różnych szczeblach – od biznesu, przez naukę i organizacje pozarządowe, aż po rządy państw – przyczynić się do powrotu na ścieżkę zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Podpowiedzi możemy szukać w koncepcji przywództwa strategicznego, które koncentruje się na takich kompetencjach jak wyobraźnia strategiczna, umiejętność podejmowania decyzji w środowisku charakteryzującym się dużą niepewnością czy wreszcie otwartość na zmiany – powiedziała, otwierając dyskusję, Ewa Małyszko.

Pandemia w wielu dziedzinach skłoniła nas do bardzo wielu zmian. Wielu z nas ciągle pracuje zdalnie lub w trybie hybrydowym. Aby taki model pracy był efektywny, potrzebujemy zarówno odpowiedzialnej postawy po stronie zespołu, ale też odpowiedniego podejścia lidera. Jednak mimo tych zmian widzimy, że pandemia nie odwróciła, ale utrwaliła i umocniła klasyczne zasady przywództwa, które uczą odpowiedzialności, kreatywności oraz otwartości na zmiany. Niewątpliwie tych wszystkich elementów wymaga się od przywódcy, szczególnie w czasach kryzysu. W tym kontekście dobry lider jest kreatorem innowacyjności rozumianej tak, jak blisko 100 lat temu mówił o niej Joseph Shumpeter: to, co nienaukowo nazywamy postępem ekonomicznym, oznacza w zasadzie zastosowanie zasobów produkcyjnych w sposób dotychczas niesprawdzony w praktyce i odciągnięcie ich z zastosowań, którym służyły dotąd. To jest to, co nazywamy innowacją . W wyjątkowym czasie pandemii innowacyjność z jednej strony jest źródłem rozwiązań, które pozwalają zmierzyć się z wyzwaniami, jakie pojawiły się przed społeczeństwem, z drugiej zaś motorem wzrostu gospodarczego i wyjścia z kryzysu ekonomicznego.

Relacja z debaty dostępn jest na portalu Interia Biznes

Data publikacji:   14 października 2020
Udostępnij artykuł:  

Autor artykułu


Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji