Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania, a ich głównym celem zazwyczaj jest pomnażanie pieniędzy powierzonych przez uczestników. Odbywa się to poprzez lokowanie środków np. w papiery wartościowe, takie jak akcje, obligacje, bony skarbowe i inne instrumenty finansowe. Tworzeniem funduszy i zarządzaniem nimi zajmują się towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).
Na polskim rynku kapitałowym mamy do wyboru fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) oraz alternatywne, wśród których możemy wyróżnić specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO) i fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Obecnie PFR TFI zarządza łącznie 16 funduszami inwestycyjnymi, które inwestują m.in. w polskie przedsiębiorstwa rozpoczynające ekspansję zagraniczną, startupy i firmy innowacyjne, spółki komunalne i w nieruchomości. W naszym portfolio znajduje się także PFR PPK SFIO, który jest tzw. funduszem zdefiniowanej daty z ośmioma wydzielonymi subfunduszami. Jest to produkt przeznaczony dla programu PPK.
Szczegółowe informacje na temat naszych funduszy oraz ich wyceny znajdują się w odrębnych zakładkach. Chcesz zapoznać się z aktualnymi wycenami i informacjami na temat FIO - przejdź do sekcji Fundusze Inwestycyjne Otwarte. Jeśli interesuje Cię nasza oferta w zakresie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, zapraszamy na stronę.
Na tle innych form inwestowania dostępnych na rynku kapitałowym fundusze inwestycyjne uznawane są za bardzo korzystne dla inwestora z kilku powodów. Przede wszystkim jako jedna z kluczowych zalet inwestowania w fundusze inwestycyjne wymieniana jest wysoka rentowność. Kolejny argument, który przemawia za inwestowaniem w fundusze, to transparentność i prostota - inwestowanie w fundusze nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ponieważ podejmowanie decyzji inwestycyjnych powierza się profesjonalistom. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo – fundusze inwestycyjne oraz zarządzające nimi towarzystwa podlegają rygorystycznym regulacjom prawnym, które chronią interes uczestników. Ponadto, nad bezpieczeństwem środków ulokowanych w funduszach czuwają instytucje zaufania publicznego: Komisja Nadzoru Finansowego, bank – depozytariusz.