Fundusz powstał z myślą o współfinansowaniu projektów tworzonych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego, inne jednostki administracji publicznej lub podległe im spółki, a także partnerów w projektach PPP.
Środki pozyskane z funduszu pozwalają samorządom realizować projekty związane z potrzebami społeczności lokalnych. Dzięki temu władze lokalne mają wpływ na rozwój infrastruktury w regionach. Co ważniejsze – są to projekty dopasowane do specyfiki lokalnej społeczności.
PFR TFI S.A.
ul. Krucza 50 | 00-025 Warszawa
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci czekają na Twoje pytania:
Wzmacniamy procesy rozwoju w skali kraju przez unowocześnianie bazy infrastrukturalnej na poziomie lokalnym lub regionalnym.
Naszym celem jest zapewnianie równomiernego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Obok projektów strategicznych w skali kraju uwzględniamy także lokalne potrzeby rozwoju.
Jednostki Samorządu Terytorialnego lub jednostki administracji publicznej mogą pozyskać środki z Funduszu, przekazując mu udziały lub akcje w podległych sobie spółkach lub zaciągając od Funduszu dług w formie obligacji lub pożyczek. Samorząd może też przekazać w użytkowanie lub wydzierżawić Funduszowi akcje czy udziały spółek komunalnych. Fundusz może zaangażować się we współfinansowanie w modelu Partnerstwa Prywatno-Publicznego.
Zakres współfinansowania projektów jest bardzo szeroki i obejmuje takie obszary, jak:
Samorządy mogą także pozyskać środki na obiekty infrastruktury sportowej, infrastruktury wspierającej biznes, infrastruktury miejskiej czy infrastruktury obronnej.
JST mogą uzyskać wiele korzyści dzięki współpracy z Funduszem – do najważniejszych należą:
Pierwszym etapem jest kontakt z doradcami z zespołu PFR SA, który zarządza funduszem. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii lub przez formularz kontaktowy. Samorządy dokonują wyboru funduszu jako wspólnika w trybie procedur konkurencyjnych.
Fundusz klasyfikuje się jako fundusz z artykułu 6 zgodnie z Rozporządzeniem UE w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (SFDR), co oznacza, że ryzyko zrównoważonego rozwoju jest uwzględnianie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Ryzyko zrównoważonego rozwoju oznacza zdarzenie lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem (ESG), które, jeśli wystąpią, mogą spowodować rzeczywisty lub potencjalny istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Zasady dotyczące uwzględniania ryzyka zrównoważonego rozwoju określa „Strategia wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez PFR TFI S.A.” dostępna w zakładce Zrównoważone inwestowanie.