Kiedy moja firma powinna przystąpić do PPK?

Pytanie o terminy wdrożenia PPK to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień na szkoleniach i spotkaniach z pracodawcami. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie PPK – czy to w firmach prywatnych, czy w jednostkach sektora publicznego – bardzo często pytają o obowiązujące ich terminy. W tym artykule przedstawię najważniejsze informacje i zasady, które pomogą Ci we wdrożeniu PPK na czas.

Do kiedy moja firma powinna przystąpić do PPK?

Wprowadzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w Polsce zostało podzielone na kilka etapów – do programu przystępują kolejno duże, średnie, małe firmy oraz jednostki sektora publicznego i pozostałe podmioty zatrudniające. Pozwala to uniknąć trudności związanych z jednoczesnym wdrożeniem PPK u wszystkich pracodawców.

Skąd wiadomo, w którym terminie konkretny pracodawca powinien uruchomić PPK?

Pierwszym krokiem jest odpowiedź na pytanie, czy dany podmiot należy do sektora prywatnego czy publicznego. W przypadku przedsiębiorstw sektora prywatnego o dacie wdrożenia decyduje wielkość zatrudnienia, natomiast cały sektor publiczny – w tym administracja, urzędy państwowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne – mają ustalony jeden wspólny termin na przystąpienie do PPK, niezależnie od tego, jak wielu pracowników zatrudniają.

Harmonogram wdrażania PPK

Jeśli chodzi o firmy sektora prywatnego, to w pierwszej kolejności przepisy Ustawy o PPK objęły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Te firmy wprowadzenie PPK mają już za sobą. Przepisy ustawy zaczęły ich obowiązywać 1 lipca 2019 r. Pracodawcy mieli czas na podpisanie umowy o zarządzanie do 25 października 2019 r., natomiast na 12 listopada 2019 r. wyznaczony był ostateczny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Dla firm z drugiego etapu, które mogły przystępować do PPK od 1 stycznia 2020 r., oraz z trzeciego etapu,które zostały objęte programem od 1 lipca 2020 r. Ustawodawca określił jednakowe terminy na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK:

• umowa o zarządzanie PPK - do 27 października 2020 r.

• umowa o prowadzenie PPK - do 10 listopada 2020 r.

Warto przypomnieć, że wydłużenie terminu na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK nie dotyczy pracodawców zatrudniających od 50 do 249 osób, którzy zawarli umowy przed 31 marca.

W ostatnim, czwartym etapie wdrażania PPK, który rozpocznie się 1 stycznia 2021 r., do programu przystąpią jednostki sektora finansów publicznych oraz pozostałe podmioty zatrudniające. Dla nich przewidziano następujące terminy na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK:

• Jednostki sektora finansów publicznych powinny zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 r. i umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia 2021 r.

• Pozostałe podmioty zatrudniające mają z kolei czas na podpisanie umowy o zarządzanie do 23 kwietnia 2021 r. i umowy o prowadzenie do 10 maja 2021 r.

Data publikacji:   10 sierpnia 2020
Udostępnij artykuł:  

Autor artykułu


no alternative text available

Jarosław Froncz

W PFR TFI odpowiada za budowanie relacji z Klientami. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Katowicach. Przez wiele lat związany z BlackRock Investment Management, gdzie odpowiadał za współpracę z największymi instytucjami finansowymi w Polsce. Prowadził projekty dystrybucji funduszy z bankami i towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz nadzorował współpracę z agentami transferowymi w Polsce i Luksemburgu. Jako dyrektor sprzedaży na rynek polski prowadził szkolenia oraz rozwijał ofertę produktów inwestycyjnych.

Mogą zainteresować Cię też inne nasze publikacje na podobny temat




Kiedy przystąpić do PPK?

Kiedy przystąpić do PPK?

Dla kogo jest PPK? W jakim wieku najlepiej przystąpić do programu? Te pytania zadaje sobie wielu z nas. Nasz ekspert wyjaśnia, dlaczego każdy moment jest dobry na rozpoczęcie oszczędzania.

16 czerwca 2020, Monika Andrzejczyk

Jak liczyć stan zatrudnienia do PPK?

Jak liczyć stan zatrudnienia do PPK?

Termin, w którym pracodawca powinien uruchomić PPK w swojej firmie, zależy od liczby zatrudnionych pracowników. Zatem ustalenie stanu zatrudnienia jest jednym z kluczowych zagadnień przed wdrożeniem programu. W tym artykule podpowiemy, których pracowników należy uwzględnić, a także wskażemy, gdzie znaleźć więcej szczegółowych informacji na ten temat.

06 czerwca 2020, Jarosław Froncz

PPK a zmiana pracy

PPK a zmiana pracy

Podjąłeś ważną decyzję: zmieniasz pracę. Przed Tobą nowy etap w karierze i nowe wyzwania. Jak każda zmiana tak i ta będzie jednak wymagać od Ciebie nowej organizacji – wdrożenie się w nowe obowiązki, poznanie zespołu i formalności. Zadajesz sobie pytanie: co stanie się z Twoimi oszczędnościami w PPK w tej sytuacji? Zapraszam do lektury, w poniższym artykule wyjaśnię wszystkie kwestie z tym związane.

07 lipca 2020, Jarosław Froncz

Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji