Nearshoring coraz ważniejszy w inwestycjach zagranicznych

Globalne BIZ nadal rosną, ale już nie w każdym obszarze. Eksperci z Investment Monitor zakładają, że najlepsze perspektywy mają inwestycje w transformację cyfrową, natomiast na wartości stracą w tym roku transakcje w zakresie technologii, mediów i telekomunikacji (TMT), które jednak nadal odpowiadają za największą liczbę transakcji. W 2022 r. było ich ponad 11 tys., a obszar ten zdecydowanie zdystansował budownictwo, które jako drugi najbardziej aktywny sektor odnotowało zaledwie 4 tys. transakcji. Warto jednak zwrócić uwagę, że te 11 tys. transakcji w sektorze TMT w 2022 r. oznacza spadek o 14% w porównaniu z 2021 r.

Exodus biznesu

Wiedeński Instytut Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych zwraca uwagę na dodatkowe okoliczności i uwarunkowania, które wpływają na poziom inwestycji. Według opublikowanego pod koniec lutego opracowania, regionami, którymi w obecnej sytuacji geopolitycznej coraz częściej interesują się inwestorzy, są m.in. Bałkany Zachodnie oraz Turcja. Widać też, że wojna w Ukrainie ma negatywny wpływ na bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (CESEE).

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zjawisko, czyli utrzymujący się trend nearshoringu, który zapoczątkowała pandemia COVID-19. Przypomnijmy, że nearshoring, czyli outsourcing do krajów bliskich geograficznie, wymaga poniesienia wyższych kosztów niż offshoring. Inwestor zyskuje jednak wiele – podobne warunki kulturowe, strefa czasowa i możliwość elastycznej współpracy. Według magazynu „Computer Weekly” liczba inwestycji tego rodzaju wzrosła o 84% we wszystkich branżach w 2022 r. A przecież zjawisko to nie dotyczy tylko tego typu usług (BPO). Obejmuje także produkcję.

Ten trend może być korzystny dla Polski i – szerzej - naszej części Europy. Jak zauważył kilka dni temu na łamach brytyjskiego „The Guardian” Mohamed A. El-Erian, główny doradca ekonomiczny w Allianz, a wcześniej przewodniczący Globalnej Rady Rozwoju prezydenta Baracka Obamy, tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ firmy coraz bardziej dywersyfikują swoje łańcuchy dostaw, lokalizując je z dala od Chin, a zachodnie rządy uciekają się do nearshoringu i friendshoringu, aby utrzymać produkcję krytycznych surowców i wrażliwy eksport.

Rzut oka na mapę

Liczba ogłoszeń dotyczących projektów typu greenfield wzrosła w większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) oraz Bałkanów Zachodnich, przy czym najszybszy wzrost odnotowała Czarnogóra (gdzie pięć projektów ogłoszonych w okresie styczeń–sierpień 2022 r. oznaczało wzrost o 400% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku), Serbia (wzrost o 100%), Chorwacja (92%) i Łotwa (88%). Liczba projektów typu greenfield mierzona r/r spadła natomiast na Węgrzech (−44%), w Estonii (−33%), Czechach (−17%), na Słowacji (−10%) oraz w Bośni i Hercegowinie (−10%) .

Według WIMSE analiza struktury sektorowej firm realizujących inwestycje typu greenfield w naszym regionie wyraźnie pokazuje, że pod względem liczby projektów w 2022 r. najwięcej inwestowały firmy z sektora oprogramowania i usług IT.

Źródła:

Investment Monitor,

TaskUs,

Computer Weekly

Guardian,

Vienna Institute for International Economic Studies.

Data publikacji:   16 marca 2023
Udostępnij artykuł:  

Autor artykułu


no alternative text available

Wojciech Jabłoński

Menedżer inwestycyjny. W Funduszu od 2019 roku. Z rynkiem finansowym związany od 14 lat. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Współpracował przy tworzeniu i zarządzaniu kilkudziesięcioma funduszami inwestycyjnymi o wartości ponad 7 mld złotych. Pracował także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Mogą zainteresować Cię też inne nasze publikacje na podobny temat
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a zrównowazony rozwój

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a zrównowazony rozwój

W 2015 r. przywódcy 193 krajów członkowskich ONZ wskazali 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs), które w wymiarze globalnym najbardziej zróżnicowany i powszechny plan działania to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

21 czerwca 2021, Ewa Małyszko

Różnice kulturowe w ekspansji zagranicznej

Różnice kulturowe w ekspansji zagranicznej

Człowiekowi Zachodu odłożenie na bok uniwersalnych reguł po to, by nie przeszkadzały one w zajęciu się konkretnymi przypadkami, wydaje się niemoralne. Natomiast dla człowieka Wschodu uparte trzymanie się tych samych reguł w każdej sytuacji jest w najlepszym wypadku przejawem tępoty i braku elastyczności, a w najgorszym – przejawem okrucieństwa – pisze w „Geografii myślenia” psycholog społeczny Richard E. Nisbett[1]. Ten krótki fragment uświadamia nam, jak silnie kultura, w której żyjemy, determinuje nasz sposób myślenia i działania.

10 listopada 2020, Beata Jurkschat

Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji