Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Byłeś klientem lub uczestnikiem Skarbiec PPK SFIO? Te informacje są dla Ciebie.

Aktualności Data publikacji: 21 kwietnia 2021

W każdej chwili możesz wrócić do PPK

Autor Jarosław Froncz Dyrektor do spraw Relacji z Klientami | PFR TFI

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem całkowicie dobrowolnym. To uczestnik samodzielnie podejmuje decyzję o uczestnictwie lub rezygnacji z dokonywania wpłat. Co istotne, swoją decyzję można zmienić w zasadzie w każdej chwili i nawet, jeśli pierwotnie zrezygnowaliśmy z dołączenia do programu, zawsze możemy zacząć oszczędzanie w PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują już od blisko 1,5 roku. W tym czasie wpłaty na rachunki uczestników wyniosły w sumie 3,15 mld złotych, natomiast dzięki zyskom wypracowanym przez instytucje finansowe suma zgromadzonych środków wynosi ponad 3,44 mld złotych, czyli średnio 9% więcej. Co więcej, z punktu widzenia indywidualnego uczestnika „zysk” jest jeszcze wyższy, ponieważ pracownik ze swoich środków finansuje tylko część wpłat. Na comiesięczną podstawową wpłatę do PPK składają się 2% wynagrodzenia brutto odprowadzane przez pracownika oraz 1,5% wynagrodzenia brutto finansowane przez pracodawcę. Do tego należy doliczyć jeszcze środki, które na rachunek PPK trafiają od państwa, a jest to wpłata powitalna, czyli 250 zł, którą otrzymujemy po dołączeniu do programu, oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł. Te dane potwierdzają, że warto oszczędzać w PPK.

Podczas wdrażania programu w ramach pierwszych trzech etapów część osób zrezygnowała z odprowadzania wpłat. Nierzadko rezygnacja z wpłat związana była z brakiem wystarczającej wiedzy na temat PPK lub ogólnymi obawami wobec inwestowania. Wraz z upływem czasu wiele osób przekonuje się do PPK i obserwując, ile zyskują ich współpracownicy, rodzina czy znajomi, którzy od początku oszczędzają w PPK, decydują się na powrót do programu. Według szacunków PFR, dotychczas około 100 tysięcy osób, które pierwotnie zrezygnowały z PPK, złożyło deklarację wznowienia wpłat.

Minimum formalności i elastyczne zasady

Powrót do oszczędzania w PPK jest bardzo łatwy. Wystarczy do swojego pracodawcy złożyć wniosek o dokonywanie wpłat. Następnie w ciągu 7 dni pracodawca przekaże tę informację do instytucji finansowej, która zarządza programem, a wpłaty zostaną wznowione od wynagrodzenia wypłaconego w kolejnym miesiącu po przyjęciu deklaracji. Wzór wniosku jest dostępny m.in. na naszej stronie internetowej w zakładce Centrum wiedzy.

Warto pamiętać także o tym, że PPK, choć w zamyśle są stworzone z myślą o zabezpieczeniu naszej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej, dają duże możliwości w zakresie korzystania ze zgromadzonych środków. Właściwie w każdym momencie możemy wypłacić swoje oszczędności - pisaliśmy o tym w innym artykule na naszej stronie.

Pracodawca przypomni o PPK

Ważną zasadą, o której warto pamiętać, jest automatyczny, ponowny zapis. Zgodnie z tą zasadą, począwszy od kwietnia 2023 r. co 4 lata pracodawca będzie miał obowiązek wznowienia wpłat dla pracowników, którzy wcześniej złożyli rezygnację. Odpowiednio wcześniej pracodawca poinformuje pracownika o planowanym wznowieniu wpłat. Jeśli ten zdecyduje się na oszczędzanie, wówczas nie musi nic robić. Natomiast gdy będzie chciał ponownie zrezygnować wpłat, powinien złożyć stosowną deklarację. To rozwiązanie ma regularnie przypominać o programie, a także skłaniać do tego, by raz jeszcze przemyśleć swoją decyzję. Być może po zapoznaniu się z tym, jak na przestrzeni lat program funkcjonuje lub pod wpływem zachęt ze strony innych uczestników PPK, pracownicy będą chcieli wrócić do oszczędzania w programie.