Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

WAŻNE

Byłeś klientem lub uczestnikiem Skarbiec PPK SFIO? Te informacje są dla Ciebie.

Aktualności Data publikacji: 04 lipca 2025

Dlaczego Meksyk? Szanse i wyzwania dla zagranicznych inwestorów

Autor Marcin Ciesielski, ACMA, CGMA, CIIA Zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej | PFR TFI
PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Meksyk jest jedną z piętnastu największych gospodarek świata i zajmuje szóste miejsce w rankingu kluczowych rynków wschodzących - za Chinami, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską, Brazylią i Indiami1. Czy kraj, który w dużym stopniu jest zależny od współpracy handlowej z USA, może być obecnie atrakcyjnym kierunkiem dla polskich inwestorów? A może Meksyk to brama do Ameryki Południowej?

 

Gospodarka Meksyku opiera się przede wszystkim na przemyśle wydobywczym i maszynowym, high-tech oraz rolnictwie. Meksyk jest jednym z kluczowych dostawców na światowe rynki m.in. kawy, cukru, kukurydzy i pomarańczy. Relacje handlowe między USA i Meksykiem postawiły kraj w dość trudnej sytuacji, która wymaga znalezienia nowych dostawców w miejsce firm z Chin. Kluczowe jest to, jak meksykańska polityka i biznes odpowiedzą na to wyzwanie i jak ułożą swoje relacje z krajami Ameryki Południowej. Dlatego z dużą uwagą trzeba obserwować wszystkie inicjatywy, które zmierzają do ożywienia relacji między krajami regionu.

Warto dodać, że kraje Ameryki Łacińskiej, takie jak Meksyk, Chile i Peru, aktywnie uczestniczyły w nowoczesnych traktatach i procesach liberalizacji handlu, dostosowując się do nowej, szybko zmieniającej się dynamiki globalnej2.

Gra o przyszłość

Według opublikowanego w tym roku raportu PricewaterhouseCoopers (PwC)w ciągu najbliższych pięciu lat Brazylia i Meksyk, dwie największe gospodarki regionu, dołączą do pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata3. Jak dodaje Gustavo Godoy na łamach magazynu „Cointelegraph”, kluczowym elementem jest tu waga rynków. Mówiąc wprost: Brazylia i Meksyk to duże gospodarki z dużą populacją i znacznym wolumenem handlu. Dzięki temu są ważnymi graczami na arenie międzynarodowej, mogącymi wpływać na międzynarodowe przepływy handlowe i podlegać ich wpływowi. Wiadomość, że Brazylia i Meksyk mogą stać się światowymi potęgami do 2030 r., nie jest tylko ciekawostką. To znak, że Ameryka Łacińska ma potencjał, aby odegrać o wiele ważniejszą rolę w światowej gospodarce w przyszłości4.

W pierwszym kwartale 2025 r. wartość deklarowanych BIZ w Meksyku przekroczyła kwotę 25,8 mld dolarów. Inwestycje koncentrują się na sektorze produkcyjnym, usługach finansowych, górnictwie, transporcie oraz handlu5.

Polskie firmy i produkty cieszą się w Meksyku pozytywną opinią, a od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej inwestowanie w Polsce postrzega się jako przepustkę do rynku europejskiego. W sierpniu ubiegłego roku magazyn „Empresa Exterior” – dziennik ekonomiczny hiszpańskiego biznesu zagranicznego, zwracał uwagę, że dywersyfikacja geograficzna polskiego eksportu jest efektem strategii ograniczania ryzyka i utrzymania długoterminowej stabilności handlowej. Dziennik przedstawia Polskę jako kraj, który umacnia swoją pozycję dynamicznego eksportera o zróżnicowanej ofercie produktowej, co potwierdza tym samym rosnące znaczenie Polski w handlu światowym. Dzięki strategicznemu podejściu, elastyczności i innowacyjności Polska ma potencjał, aby jeszcze bardziej zwiększyć swój wpływ na gospodarkę światową6.

W 2023 r. polskie firmy wyeksportowały do Meksyku towary o wartości prawie 2,5 mld dolarów, z kolei import z Meksyku do Polski wyniósł ponad miliard dolarów. Oznacza to, że nasz kraj jest 19. co do wielkości partnerem handlowym Meksyku na świecie i 6. wśród krajów UE. Inwestorami na tym dalekim rynku są przede wszystkim przedstawiciele branży przemysłowej, motoryzacyjnej, chemicznej i metalurgicznej. Perspektywicznym sektorem jest również turystyka. W 2021 r. w Meksyku istniało ponad 50 firm z kapitałem polskim. W całym 2022 r. BIZ z Polski do Meksyku wyniosły 3,61 mln dolarów. Trafiały one głównie do Guanajuato, Quintana Roo i Baja California Sur i były lokowane przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym oraz spożywczym. W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne z Polski do Meksyku wyniosły 2,3 mln dolarów.

Raj czy pole minowe?

Meksyk jest, bez wątpienia, perspektywicznym kierunkiem dla inwestorów zagranicznych. Jest to ogromny rynek, a bliskość geograficzna z Ameryką Południową otwiera dalsze możliwości ekspansji. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to rynek z jednej strony perspektywiczny, z drugiej zaś wymagający, ze względu na panującą przestępczość i korupcję. Dlatego, by inwestycja miała szansę powodzenia, należy dobrze poznać i zrozumieć lokalną kulturę, poznać ryzyka, by odpowiednio je zmitygować. Warto też rozważyć udział w inwestycji lokalnego partnera w formie joint venture, co również może przełożyć się na bezpieczeństwo inwestycji. Meksyk jest krajem o dużym potencjale dla polskich przedsiębiorstw rozważających ekspansję zagraniczną, ale trzeba pamiętać o dokładnym rozpoznaniu realiów prowadzenia biznesu na tym dalekim rynku.