Pracownicze Plany Kapitałowe to kompleksowy i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który opiera się na prostych i przejrzystych zasadach. Został stworzony przede wszystkim z myślą o pracownikach, aby po zakończeniu aktywności zawodowej mieli do dyspozycji dodatkowe środki.
Jest to program finansowy przez 3 strony – środki gromadzisz w nim razem ze swoim pracodawcą oraz przy wsparciu państwa. Dzięki temu oszczędzasz szybciej i więcej.
Zgromadzone w PPK środki są Twoją prywatną własnością. Sam decydujesz, kiedy i jak z nich skorzystasz. Najkorzystniej wypłacić je po 60. roku życia, zapewniając sobie i rodzinie dodatkowe środki na czas emerytury. Jeśli ich nie wykorzystasz, będą podlegały dziedziczeniu.
Największą zaletą PPK jest możliwość bardziej efektywnego oszczędzania na przyszłość. Dzięki wpłatom pracodawcy i dopłatom państwa możesz oszczędzać większe kwoty, które dodatkowo są inwestowane, dzięki czemu przez cały czas pracują dla Ciebie.
Wpłaty na Twój rachunek PPK pochodzą z 3 źródeł.
Co miesiąc z Twojej pensji będzie odprowadzona wpłata podstawowa w wysokości 2% wynagrodzenia. Możesz ją zwiększyć do 4%. Pracodawca dołoży do tego przynajmniej 1,5%, ale może podnieść swoją wpłatę do 4%.
W oszczędzaniu pomoże także państwo, które przekaże Ci 250 zł wpłaty powitalnej oraz coroczne dopłaty w wysokości 240 zł.
Do PPK możesz przystąpić, jeżeli masz od 18 do 70 lat i podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.
W zależności od grupy wiekowej różni się sposób zapisu do programu:
Oszczędzanie w PPK jest dobrowolne. W każdej chwili możesz zrezygnować z uczestnictwa w programie i ponownie do niego przystąpić.
Podstawowym założeniem PPK jest długoterminowe oszczędzanie, żebyś po zakończeniu aktywności zawodowej miał do dyspozycji dodatkowe środki. Jednak dzięki temu, że wszystkie środki są w pełni prywatne, możliwości ich wykorzystania są znacznie większe.
Oto przykłady, na co możesz przeznaczyć swoje oszczędności:
Oszczędności gromadzone na rachunku PPK inwestowane są w subfundusze cyklu życia (tzw. subfundusze zdefiniowanej daty) wydzielone w ramach PFR PPK Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. W PFR TFI utworzyliśmy 8 subfunduszy cyklu życia.
Polityka inwestycyjna jest systematycznie dotosowywana do zmieniającego się wieku uczestników. Wraz ze zbliżaniem się przez Ciebie do 60. roku życia zmniejsza się udział instrumentów udziałowych (głównie akcji), a wzrasta dłużnych (głównie obligacji), co zwiększa bezpieczeństwo inwestycyjne.
W zależności od swojego wieku zostaniesz automatycznie przypisany do właściwego subfunduszu, ale możesz też w dowolnym momencie zmienić subfundusz lub podzielić środki pomiędzy różne subfundusze.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych subfunduszy, a także kluczowe informacje dla inwestorów znajdziesz w zakładce fundusze inwestycyjne.
Dzięki wygodnemu i bezpiecznemu serwisowi internetowemu IAT FI, masz stały dostęp do swojego rachunku PPK. W serwisie możesz m.in. na bieżąco sprawdzać aktualny stan oszczędności, przeglądać historię wpłat oraz złożyć dyspozycje. Znajdziesz tam również informacje o zawarciu umowy o prowadzenie PPK, zasadach uczestnictwa, roczne zestawienie transakcji na Twoim rachunku PPK oraz aktualności związane z programem. Dostęp do serwisu uzyskasz po zgłoszeniu Cię do PPK przez pracodawcę.
Jeśli jesteś juz uczestnikiem PPK prowadzonego przez PFR TFI, do serwisu IAT FI możesz zalogować się tutaj.
Szukasz informacji o PPK w formie krótkich filmów czy szkoleń online. W tym miejscu znajdziesz interesujące materiały.
Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?
PPK to powszechny i dobrowolny program, który pozwala wspólnie z pracodawcą i przy wsparciu państwa gromadzić oszczędności, które pomogą zabezpieczyć Twoją przyszłość. Obejrzyj krótki film i poznaj najważniejsze zasady funkcjonowania PPK.
Jak zostać uczestnikiem PPK?
Kiedy Twoja firma powinna uruchomić PPK dla swoich pracowników? Jak i kogo zapisać do programu? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w filmie „Jak zostać uczestnikiem PPK?”
Kiedy możesz skorzystać z oszczędności w PPK?
Środki gromadzone na rachunku PPK są prywatną własnością uczestników i podlegają dziedziczeniu. Dlatego można z nich skorzystać w dowolnym momencie. Dzięki tej animacji poznasz warunki wypłaty środków.
Jak inwestowane są Twoje środki w ramach PPK?
Zastanawiasz się, co się dzieje ze środkami, które gromadzisz na swoim rachunku PPK? Wszystkie inwestowane są w fundusze zdefiniowanej daty, których polityka inwestycyjna dopasowuje się do Twojego wieku. Z filmu dowiesz się, jak wygląda zarządzanie środkami.
Potrzebujesz więcej szczegółowych informacji, a może szukasz wzorów dokumentów? Przygotowaliśmy dla ciecie zestaw pajważniejszych plików.
Wzory formularzy i deklaracji dla uczestników PPK znajdziesz w zakładce Centrum Wiedzy. Aby przejść do zakładki, kliknij poniższy przycisk.
Nasi eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania o PPK. W każdym artykule znajdziesz wyjaśnienie praktycznych kwestii związanych z wdrożeniem i obsługą PPK.
Więcej artykułów z odpowiedziami na pytania najcześciej zadawane przez pracodawców znajdziesz w zakładce Centrum wiedzy. Kliknij w poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej.