Warto być w PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to kompleksowy i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który opiera się na prostych i przejrzystych zasadach. Jego głównym celem jest budowa zabezpieczenia finansowego na czas po zakończeniu aktywności zawodowej, a kluczową zaletą fakt, że w programie razem z Tobą oszczędzają pracodawca i państwo. Dzięki temu oszczędzasz szybciej i więcej.

Zgromadzone w PPK środki są Twoją prywatną własnością.  Najkorzystniej wypłacić je po 60. roku życia, zapewniając sobie i rodzinie dodatkowe środki. Jeśli ich nie wykorzystasz, Twoje oszczędności będą podlegały dziedziczeniu.

Dołącz do PPK i pozwól, by Twoje oszczędności pracowały na Twoją przyszłość.

Korzyści

Największą zaletą PPK jest możliwość efektywnego oszczędzania na przyszłość. Dzięki wpłatom pracodawcy i dopłatom państwa oszczędzasz większe kwoty, które dodatkowo są inwestowane, dzięki czemu przez cały czas aktywnie pracują dla Ciebie.

no alternative text available

Wpłaty pracodawcy i dopłaty od pańswa

Wpłaty na rachunek PPK są finansowane przez 3 strony: uczestnika, jego pracodawcę i państwo. Dzięki temu możesz oszczędzać skuteczniej.

 

Powszechność PPK

Powszechny dostęp

W programie mogą uczestniczyć wszyscy pracownicy między 18. a 70. rokiem życia podlegający obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

no alternative text available

Prywatność i dziedziczenie środków

Wszystkie środki zgromadzone na rachunku PPK są własnością uczestnika i podlegają dziedziczeniu. Uczestnik w każdej chwili ma dostęp do informacji o zgromadzonych środkach.
 

no alternative text available

Inwestowanie środków

Wszystkie środki gromadzone w PPK są inwestowane w subfundusz cyklu życia. Jego polityka jest dostosowana do Twojego wieku i zmienia się wraz z nim. 

no alternative text available

Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych

W przypadku wypłaty po 60 r.ż. - zyski wypracowane przez fundusz zdefiniowanej daty są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, więc oszczędzanie w PPK jest jeszcze bardziej opłacalne.

no alternative text available

Bezpieczeństwo finansowe

Środki z rachunku PPK najkorzystniej wypłacić po 60. roku życia, zapewniając sobie dodatkowe pieniądze po zakończeniu aktywności zawodowej.

Kto i ile wpłaca na PPK?

Wpłaty na Twój rachunek PPK pochodzą z 3 źródeł.

Co miesiąc z Twojej pensji będzie odprowadzona wpłata podstawowa w wysokości 2% wynagrodzenia. Możesz ją zwiększyć do 4%. Pracodawca dołoży do tego przynajmniej 1,5%, ale może podnieść swoją wpłatę do 4%.

W oszczędzaniu pomoże także państwo, które przekaże Ci 250 zł wpłaty powitalnej oraz coroczne dopłaty w wysokości 240 zł.

Kto i ile wpłaca na PPK

Jak zostać uczestnikiem PPK?

Do PPK możesz przystąpić, jeżeli masz od 18 do 70 lat i podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym

W zależności od grupy wiekowej różni się sposób zapisu do programu:

 • dla osób od 18. do 55. r.ż. zapis jest automatyczny - pracodawca sam zapisze Cię do programu,
 •  osoby od 55. do 70. r.ż. mogą przystąpić do PPK, składając u pracodawcy wniosek.

Oszczędzanie w PPK jest dobrowolne. To Ty decydujesz o tym, czy uczestniczysz w programie. Możesz też w każdej chwili ponownie do niego przystąpić, nawet gdy wcześniej zrezygnowałeś z wpłat do PPK.

Jak zapisać się do PPK

Dołącz do milionów uczestników PPK i zadbaj o swoją przyszłość!

Kiedy możesz wykorzystać zgromadzone oszczędności?

Podstawowym założeniem PPK jest długoterminowe oszczędzanie, aby po zakończeniu aktywności zawodowej mieć do dyspozycji dodatkowe środki. Jednak dzięki temu, że wszystkie środki są w pełni prywatne, to Ty decydujesz, kiedy i w jaki sposób je wykorzystasz.

Kiedy możesz wypłacić i wykorzystać środki w PPK?

 • Dodatkowe środki po 60. roku życia
  Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wypłata środków z rachunku PPK po ukończeniu 60. roku życia w następującej formie: 25% jednorazowo, a 75% w minimum 120 ratach, czyli co miesiąc przez 10 lat (liczbę rat możesz dowolnie zwiększyć). W takim przypadku zyskasz najwięcej, ponieważ nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych.
 • Na pokrycie wkładu własnego
  Planujesz budowę domu lub mieszkania? Jeśli nie ukończyłeś 45 r.ż., możesz wypłacić do 100% środków z Twojego rachunku PPK i przeznaczyć je na pokrycie wkładu własnego wymaganego przy kredycie hipotecznym. Na zwrot tych środków masz aż 15 lat.
 • W przypadku poważnego zachorowania
  Możesz wypłacić do 25% oszczędności zgromadzonych na Twoim rachunku PPK w przypadku poważnej choroby - Twojej lub Twoich najbliższych. Tych środków nie musisz zwracać.
 • W dowolnym momencie (zwrot środków)
  Życie często bywa zaskakujące i nieprzewidywalne. W nadzwyczajnych sytuacjach, kiedy pilnie potrzebujesz dodatkowych środków, możesz skorzystać z PPK.

  Jednak, dokonując wypłaty w ramach zwrotu środków z rachunku PPK, pamiętaj, że jest to mniej korzystne rozwiązanie niż wypłata po 60 roku życia, ponieważ zwrócisz wszystkie dopłaty od państwa, które są nagrodą za długoterminowe oszczędzanie, a  środki sfinansowane przez pracodawcę, przed dokonaniem zwrotu, zostaną pomniejszone o 30%. Dodatkowo, od zysku z inwestycji, zostanie odprowadzony podatek od zysków kapitałowych.

Twoje finanse są w Twoich rękach!

Jak inwestowane są Twoje oszczędności

Oszczędności gromadzone na rachunku PPK inwestowane są w subfundusze cyklu życia (tzw. subfundusze zdefiniowanej daty) wydzielone w ramach PFR PPK Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego. W PFR TFI utworzyliśmy 9 takich subfunduszy dla osób w różnym wieku.

Polityka inwestycyjna każdego z nich jest systematycznie dostosowywana do zmieniającego się wieku uczestników. Wraz ze zbliżaniem się przez Ciebie do 60. roku życia zmniejsza się udział instrumentów udziałowych (głównie akcji), a wzrasta dłużnych (głównie obligacji).W zależności od swojego wieku zostaniesz automatycznie przypisany do właściwego subfunduszu, ale możesz też w dowolnym momencie zmienić subfundusz lub podzielić środki pomiędzy różne subfundusze. 

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych subfunduszy, a także kluczowe informacje znajdziesz w zakładce fundusze inwestycyjne

Tabela subfunduszy PFR PPK SFIO

Jak sprawdzić stan środków?

Dzięki wygodnemu i bezpiecznemu serwisowi internetowemu IAT FI, masz stały dostęp do swojego rachunku PPK. W serwisie możesz m.in. śledzić  stan swoich oszczędności, przeglądać historię wpłat oraz  składać dyspozycje. Znajdziesz tam również informacje o zawarciu umowy o prowadzenie PPK, zasadach uczestnictwa, roczne zestawienie transakcji na Twoim rachunku PPK oraz aktualności związane z programem. Dostęp do serwisu uzyskasz po zgłoszeniu Cię do PPK przez Twojego pracodawcę.

Jeśli jesteś już uczestnikiem PPK prowadzonego przez PFR TFI, do serwisu IAT FI możesz zalogować się tutaj

Serwis IAT FI - pełna obsługa każdego uczestnika PPK

Przydatne narzędzia

Multimedia

Chciałbyś lepiej poznać zasady PPK, a może dowiedzieć się, jak inwestowane są Twoje środki i kiedy możesz z nich skorzystać? W tym miejscu przygotowaliśmy najważniejsze informacje w formie krótkich filmów czy szkoleń online. Wybierz interesujący Cię temat.

 

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? 

PPK to powszechny i dobrowolny program, który pozwala wspólnie z pracodawcą i przy wsparciu państwa gromadzić oszczędności, które pomogą zabezpieczyć Twoją przyszłość. Obejrzyj krótki film i poznaj najważniejsze zasady funkcjonowania PPK.

 

Jak zostać uczestnikiem PPK?

Kiedy Twoja firma powinna uruchomić PPK dla swoich pracowników? Jak i kogo zapisać do programu? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w filmie „Jak zostać uczestnikiem PPK?”

 

Kiedy możesz skorzystać z oszczędności w PPK?

Środki gromadzone na rachunku PPK są prywatną własnością uczestników i podlegają dziedziczeniu. Dlatego można z nich skorzystać w dowolnym momencie. Dzięki tej animacji poznasz warunki wypłaty środków.

Jak inwestowane są Twoje środki w ramach PPK?

Zastanawiasz się, co się dzieje ze środkami, które gromadzisz na swoim rachunku PPK? Wszystkie inwestowane są w fundusze zdefiniowanej daty, których polityka inwestycyjna dopasowuje się do Twojego wieku. Z filmu dowiesz się, jak wygląda zarządzanie środkami.

Jak korzystać z serwisu dla uczestników PPK? 

System IAT FI to nowoczesne, intuicyjne narzędzie, które zapewnia uczestnikom PPK stały dostęp do rachunku. Dzięki niemu możesz m.in. sprawdzić stan swojego rachunku, przeglądać historię rachunku, składać dyspozycje. Z tego filmu dowiesz się, jak korzystać z systemu.

Do pobrania

Potrzebujesz więcej szczegółowych informacji o PPK? Pobierz materiały.

PORADNIK PRACOWNIKA

Sprawdź, co powinienieś wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych. 

LOGOWANIE DO SERWISU IAT FI

Serwis IAT FI to nowoczesne i bezpieczne narzędzie umożliwiające stały dostęp do rachunku PPK. 7 dni w tygodniu. Sprawdź, jak z niego korzystać. 

PROSPEKT INFORMACYJNY PFR PPK SFIO

Znajdziesz tu m.in. szczegółowe informacje na temat praw przysługujących uczestnikom, polityki inwestycyjnej czy ryzyka związanego z inwestowaniem. 

To warto wiedzieć o PPK

Chcesz lepiej poznać PPK? Aby umożliwić Ci odkrycie wszystkich korzyści, jakie daje program, a także ułatwić korzystanie ze wszystkich jego możliwości, stworzyliśmy centrum wiedzy o PPK, w którym nasi eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania o PPK, wyjaśniają praktyczne aspekty związane z wdrożeniem i obsługą programu. W tym miejscu znajdziesz także niezbędne instrukcje i wzory dokumentów.

no alternative text available

Nie czekaj z oszczędzaniem w PPK

Niewiele osób, będąc na początku kariery zawodowej, myśli o emeryturze. Według najnowszych badań, zaledwie 30 proc. młodych Polaków oszczędza na ten cel. W wieku dwudziestu kilku czy trzydziestu lat skupiamy się na celach krótko- i średnioterminowych. Odkładamy raczej na wakacje, zakup auta czy własnego mieszkania, natomiast oszczędzanie na jesień życia odsuwamy na dalszy plan. Z jednej strony trudno się temu dziwić, bo perspektywa przejścia na emeryturę wydaje się bardzo odległa – więcej lat mamy do emerytury niż upłynęło od naszych narodzin. Jednak każdy dodatkowy rok oszczędzania może być na wagę złota! Im dłużej będziemy oszczędzać i im większe składki wpłacimy, tym większy kapitał na przyszłość możemy zbudować.

06 marca 2024, Monika Andrzejczyk

no alternative text available

PPK – z myślą o przyszłości rodzin

Jeden z naszych klientów - Związek Dużych Rodzin Trzy Plus – został wyróżniony nagrodą portalu Moje PPK przyznawaną w ramach programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. Jest to wyróżnienie za szczególne zaangażowanie we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicy organizacji bardzo licznie przystąpili do programu, ale dla związku PPK to coś więcej niż tylko system długoterminowego oszczędzania dla pracowników. Traktują je jako jeden z istotnych instrumentów wspierających rodziców, a także dorosłe pracujące dzieci pochodzące z dużych rodzin w budowaniu długofalowej stabilności finansowej.

26 kwietnia 2022, Natalia Soldecka

no alternative text available

PPK - maksimum korzyści przy minimalnych wpłatach

Uczestnicy PPK, których wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotnosci płacy minimalnej, mogą obniżyć wysokość swoich obowiązkowych wpłat z 2% nawet do 0,5%. Biorąc pod uwagę fakt, że pracodawca zawsze finansuje wpłaty w wysokości co najmniej 1,5% wynagrodzenia, taki uczestnik co miesiąc otrzymuje od pracodawcy na swój rachunek PPK aż 3 razy więcej środków niż sam wpłacił.

28 grudnia 2021, Piotr Sawczuk

Kliknij w poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej. 

Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji