W 2019 r. Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN udzielił spółce SaMASZ pożyczki na dalszy rozwój jej spółki zależnej - SaMASZ North America LLC w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Celem inwestycji było zwiększenie dostępności maszyn na tych rynkach. Firma rozwinęła kanały dystrybucji, rozbudowała magazyny, a także zwiększyła zatrudnienie. W efekcie dynamika sprzedaży produktów SaMASZ wzrosła, a firma zbudowała silną pozycję poza kontynentem europejskim.

rodzaj finansowania

Rodzaj finansowania: pożyczka

No alt text available for image

Udział funduszu: 2 mln USD

Charakterystyka spółki

SaMASZ należy do czołówki europejskich producentów maszyn rolniczych i komunalnych. W ofercie posiada ponad 300 rodzajów maszyn (m.in. kosiarek, zgrabiarek, przetrząsaczy). Od 1994 roku SaMASZ rozwija sprzedaż eksportową. Obecnie około 65% produkcji trafia do 50 krajów świata. Największymi odbiorcami produktów SaMASZ są Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Finlandia, Francja i kraje bałtyckie. Firma działa na kontynencie amerykańskim jako spółka SaMASZ North America LLC.

Motywacja spółki do kapitałowej ekspansji zagranicznej

Produkowane maszyny rolnicze cechują się dużą sezonowością. Okres zbioru zielonki trwa od maja do września i dostępność maszyn w tym okresie jest kluczowa. Skala prowadzonego biznesu wymusiła dalsze inwestycje. W przypadku odległych rynków, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada tradycyjna forma eksportu z Polski nie miałaby szansy powodzenia w dłuższej perspektywie. 

Efekty ekspansji

Dzięki inwestycji spółka SaMASZ North America LLC z roku na rok stale rozwija swoją działalność zarówno w USA, jak i w Kanadzie. Własna filia zapewnia szybką i sprawną obsługę klienta, serwis oraz pełny dostęp do części zamiennych, co jest kluczowe dla uzyskania silnej pozycji na rynku.

Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji