W pierwszym kwartale 2022 r. Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN nawiązał współpracę z poznańską spółką Netguru, działającą w branży IT i nowych technologii. Inwestycja współfinansowana przez fundusz dotyczy przejęcia przez polskiego partnera pakietu udziałów w amerykańskiej spółce Pilot 44 oferującej usługi innowacyjnego konsultingu IT.

Charakterystyka spółki

Netguru to polska spółka oferująca usługi doradztwa, tworzenia oprogramowania oraz projektowania produktów cyfrowych. Jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie, wyróżnioną m.in. przez Financial Times, Deloitte i Forbes. Netguru powstało w 2008 r. i obecnie ma na koncie ponad 1000 ukończonych projektów. Zespół liczy ponad 900 osób z różnych krajów świata.

Netguru współpracuje przede wszystkim z firmami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, a także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Są wśród nich największe marki na świecie, jak również szybko rosnące startupy, m.in. z branży finansowej, edukacyjnej, a nawet producenci robotów.

Motywacja spółki do kapitałowej ekspansji zagranicznej

Netguru realizuje zlecenia dla klientów z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Zakup udziałów w spółce Pilot 44 jest częścią globalnej strategii firmy polegającej na budowie kompletnej oferty usług cyfrowych.

Wybór kierunku ekspansji

Jak wynika z analiz rynkowych, Stany Zjednoczone zdominowały światowy rynek konsultingu IT z udziałem w przychodach powyżej 31% w 2020 r. Co więcej, prognozy wskazują, że rynek będzie dalej się rozwijać w stałym tempie do 2028 r. W regionie wyraźny jest wysoki napływ inwestycji przeznaczonych na badania i rozwój w obszarze nowych technologii. Analitycy rynku oczekują, że wzmożony nacisk na internet rzeczy (IoT) i technologie big data zwiększy popyt na rozwiązania IT i oprogramowanie. Ponadto przyspieszenie transformacji cyfrowej prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na doradztwo w zakresie oprogramowania i tworzenia innowacji.

Efekty ekspansji

Dzięki inwestycji w spółkę Pilot 44 Netguru może zaproponować kompleksową ofertę strategicznego doradztwa, m.in. w zakresie wdrażania innowacji i infrastruktury cyfrowej klientom na całym świecie.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji temat projektu Netguru i funduszu można przeczytać m.in. w artykule „Kolejna inwestycja Funduszu Ekspansji Zagranicznej za oceanem”.

Scroll Up

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości (anonimowy)

Podanie Twoich danych osobowych nie jest wymagane

Zgłoszenie reklamacji